İnsanlar problemleri hakkında uzun süre düşünürler ama sorguladığınızda çözüm için aslında neredeyse hiç adım atmadıklarını görürsünüz.
“Failing to plan is planning to fail”

Alan Lakein

Yaşam Koçluğu nedir?

Net hedefleri olmadığında insanlar ellerinden gelenin en iyisini yapmazlar. Yaşam koçluğu başkalarının dayattığı değil, kendi hedeflerinizi bulmanıza yardımcı olur.

Danışanı yeni içgörüleri ve imkanları ortaya çıkarmak için konfor alanının dışına uzanmaya ve varsayımlara, sınırlayıcı inançlara meydan okumaya davet eder.

Farklı ihtimallerle dolu daha zengin kaynaklı bir yere geçmesi için ilham verir. Danışanın becerikli ve potansiyel dolu olduğuna inanır; onun da kendine inanması ve ilerlemesi yönünde cesaretlendirir, destekler.

Yaşam Koçluğu kimler için önerilir?

Kendi hayatının lideri olmak, çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirmek ve ne yapmak/ne olmak istediği konusundaki belirsizliği ortadan kaldırmak isteyen bireyler için önerilir.

Yaşam Koçluğu görüşmeleri hangi prensiplere dayanır?

Koç size ne yapacağınızı söylemez, hazır çözümler sunmaz; sizin kendiniz için en doğru cevabı bulmanızı sağlar. Danışanı fikirler üretmeye teşvik eder, yaratıcılığının ortaya çıkmasını amaçlar. Bunu yaparken sizi eleştirmez, yargılamaz. Koç öğretmekten ziyade danışanın kendi kendine öğrenmesine yardımcı olur. Neticede, yürümeyi nasıl öğrendik? Anne-babamız bize ders mi verdi?

Yaşam Koçluğunun yararları?

Koçluk potansiyelinizi ortaya çıkararak verimli ve etkin olmanızı sağlar. Danışan bunları söylendiği ya da öğretildiği için değil, koçluğun tetiklemesiyle kendinde keşfederek yapar. Koç danışanın güçlü ve zayıf yönlerini görmesini, çevresel fırsatlar ve tehditlerin farkına varabilme becerisini geliştirir.

Yaşam Koçluğunun Psikoterapiden farklılıkları nelerdir?

Koç şimdiki zamana ve geleceğe odaklanır, geçmiş hatalara ve yaşantıya değil. Koç danışanı kırılmış ya da tamir edilmeye ihtiyaç duyan biri olarak değil becerikli ve kendi cevabını bulabilecek biri olarak görür. Koç önden gitmez ya da karşısında durmaz, danışanın yanında durur, aynı göz hizasında.

Mentorluk nedir?

Mentor insanların önemli tercihler yaparken kendi yollarında, kendi cevaplarını bulabilmesi için onları etkin bir şekilde yönlendirir, cesaretlendirir ve destekler. Diğer bir değişle rehberlik eder, bilgisini aktarır, deneyimlerini paylaşır. Karar almasını hızlandırır.

*web sayfası hazırlanırken aşağıdaki kaynaklardan yararlanılmıştır; 

”Bir Meslek Olarak Koçluk Sanatı ve İşletme Koçluğu”(S.Özdemir, Ü.Yiğit Seyfi, R.Cenat, Cinius Yayınları.

“Performans için Koçluk”(John Withmore, Paloma Yayınları)

Yasal Uyarı: Yaşam Koçluğu/Mentorluk psikoterapi ya da tıbbi bir tedavi yöntemi değildir. Bu sorunlarınız için bir psikolog/psikiyatriste başvurmanız gerekir.

İlk adımı bugün atın